Szukaj

Zmarła hm. Krystyna Chciuk


Odeszła na wieczną wartę 4 września druhna Krystyna Chciuk (1926-2021). Harcmistrzyni-współzałożycielka harcerstwa w San Francisco, łączniczka w Powstaniu Warszawskim, aktywna w wielu polonijnych organizacji w tym założycielka Szkoły Języka Polskiego im. Jana Pawła II i grupy tanecznej „Łowiczanie,” kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.


Harcerka i Polka walcząca o polską niepodległość podczas II Wojny Światowej, a później na obczyźnie. Podczas Powstania Warszawskiego w batalionie „Żubr” druhna Chciuk pełniła rolę łączniczki. Po upadku Powstania znalazła się w obozie niewoli do chwili kiedy została wyzwolona przez I Dywizję Pancerną przy której została telefonistką i świetliczanką.


Po zakończeniu wojny w roku 1947 trafiła do Anglii, a w roku 1952 emigrowała z mężem i nowo narodzoną córką do USA. Po pobycie w Wisconsin rodzina przeprowadziła się do San Francisco gdzie druhna Chciuk pozostała do śmierci. Tam aktywnie działała w polonijnych organizacjach, między innymi w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów, Kongresie Polonii Amerykańskiej, oraz jako dyrektor Domu Polskiego.


Założyła w San Francisco ośrodek harcerski. Była drugą hufcową Hufca Mazowsze; założycielką i pierwszą zastępową Zastępu Instruktorek „Kłosy.” Wychowawczyni wielu pokoleń młodych Polaków w USA dla wychowanków była modelem życia harcerki i ideałów harcerskich. Wspomniana jest jako ciepła i mądra osoba, oddana rodzinie i Polonii, do końca życia promieniująca radością i determinacją. Była sercem harcerstwa w Kalifornii.

Cześć jej pamięci!


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

WędroEcho nr. 4

Zapraszamy do przeczytania chorągwianej eGazetki wędrowniczek - WędroEcho. Czwarty numer już dostępny - kliknij tylko link!

Witaj maj, trzeci maj!

Dziś rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Czuwaj! Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3

Wędrowniczki z Chicago laureatkami konkursu IPN!

Film p.t. "Mały Sabotaż" zajął I miejsce w kategorii prac multimedialnych (szkoły ponadpodstawowe) w tegorocznej edycji konkursu "Tak jak ptaki na wolności - harcerze w obliczu II wojny światowej". F