top of page
Szukaj

Zmarła hm. Jadwiga Chruściel


Harcmistrzyni Jadwiga Chruściel

Odeszła na wieczną wartę w wieku 93 lat druhna hm. Jadwiga Chruściel (25 VI 1928–26 IV 2022). Wychowawczyni wielu pokoleń harcerek, przykład harcerskiej postawy, ideałów i prawa harcerskiego. Walkę o Ojczyznę i honor miała we krwi. Córka dowódcy Powstania Warszawskiego generała Antoniego Chruściela „Monter,,” mając 16 lat brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka ps „Kozaczek.” Po zakończeniu walki została wywieziona z grupą dziewcząt z Armii Krajowej do obozu jenieckiego w Niemczech. W r. 1945 po wyzwoleniu z obozu wyjechała przez Francję i Anglię do Szkocji gdzie w roku 1947 złożyła przyrzeczenie harcerskie.


W 1951 r. objęła londyński hufiec Bałtyk jako hufcowa. W roku 1956 wyjechała do Stanów Zjednoczonych i w Waszyngtonie, DC zaczęła pomagać w drużynie; później zamieszkując w Nowym Jorku czynnie działała w Hufcu Podhale (1962-2013). W latach 1969-1973 była dwukrotnie wybrana Komendantką Chorągwi. W 1983 r. zorganizowała światową konferencję instruktorek wędrowniczek w USA. W latach 1994-1996 została Wiceprzewodniczącą ZHP. Przez 60 lat czynnej pracy druhna Chruściel co roku brała udział w przynajmniej jednym obozie, kursie, niezliczonych wędrówkach, biwakach i zlotach. W roku 2013 przeprowadziła się z Nowego Jorku do Warszawy. W 2018 za wybitne zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o historii Polski została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta).


Wspominana jest jako zawsze odważna, niezależna, uśmiechnięta i ciepła, wymagająca od siebie i innych, oddana Polsce i harcerstwu, dumna ze swoich korzeni, a zarazem skromna. Do końca utrzymywała kontakt z harcerkami dawnymi wychowankami z Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych często wspominając te bliskie jej sercu więzi. Będzie nam druhny brakowało!


Cześć jej pamięci! Niech spoczywa w pokoju wiecznym.

Chorągiew ogłasza 3 miesięczną żałobę.


Specjalny rozkaz Komendantki Chorągwi USA:

R.KCh.22.IV.29.L.spec. Chrusciel
.pdf
Pobierz PDF • 160KB


Comments


bottom of page