top of page
Szukaj

Odszedł na Wieczną Wartę ks. hm. Stanisław Żak


Odszedł na wieczną wartę 8 stycznia 2023 w wieku 72 lat ksiądz hm. Stanisław Żak.


Wieloletni kapelan Zarządu Okręgu ZHP USA oraz były Kapelan Hufca Harcerek „Mazowsze” i Hufca Harcerzy „Kraków”, pracował w Anglii a później w Stanach Zjednoczonych jako ksiądz zakonny Towarzystwa Chrystusowego, a następnie jako ksiądz diecezjalny w Diecezji Oakland w Kalifornii.


Pochodził z Buszcza na Podolu. Od 2001 roku gromadził fundusze na odbudowę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu i był współkoordynatorem całej tej akcji. W ostatnim czasie całą swoją pracę poświęcił zbieraniu pieniędzy na akcję humanitarną pomocy Ukraińcom. „Był człowiekiem pokoju, oddany Polsce, Polakom na świecie, sprawie polsko-ukraińskiej i niszczenia nienawiści. Był oddany harcerstwu, do którego wstąpił będąc już w Kalifornii.” Jak wspomina hufcowa hufca Mazowsze hm. Ania Matyska,

„Ks. Żak był zawsze bliski naszej braci harcerskiej i z ochotą jechał nawet 5 godzin aby odprawić dla nas msze polowe. Zawsze uśmiechnięty, chętny nieść pomoc i posługę duszpasterską Polonii, był długoletnim kapelanem, powiernikiem i przyjacielem kilku pokoleń harcerek i harcerzy.”


W minioną sobotę odbyła się msza św. harcerska za jego duszę w San Jose, CA. Msza pogrzebowa odbędzie się 23 stycznia w Oakland, CA.


Cześć Jego pamięci!

Comentários


bottom of page